TEMA
Hoejreklik paa et interview og
vaelg "Gem som" for at downloade!
Lyt
til Roskilde Dampradio
________________________________________________________________________________________________________
Beatles (Uge 22)
Bo Langhoff (RubberBand)
Jens Nagel (Forfatter)
Per
Wirum (Forfatter & musikekspert)
Peter Rugbjerg (Beatlesinfo.dk)
_______________________________________________________________________________________________________________
Norges Løsrivelse 200 år (Uge 21)
Rasmus Glenthøj (Postdoc)
Peter Christensen Teilmann (Direktør Hof Teateret)
Dag N Kristofferson (Musikekspert og samler)
________________________________________________________________________________________________________________
Enhedslisten 25 år (Uge 20)
Jette Gottlieb (tidl. MF'er i Enhedslisten)
Pelle Dragsted (Politisk Rådgiver)
Per Clausen (MF, Enhedslisten)
________________________________________________________________________________________________________________
Peter Steen (Uge 19)
Preben Harris (Skuespiller)
Palle Kjæulf-Smidt (Instruktør)
Morten
Piil (Filmanmelder)
Niels Anders
Thorn (Skuespiller)
_______________________________________________________________________________________________________________
90 året for den første jazzindspilning i Danmark (Uge 18)
George Brock-Nannestad (Ingeniør)
Tore Mortensen (Professor)
Leif Bjergborg (Musiker)
Lars Bang Andersen (Radiovært)
________________________________________________________________________________________________________________
9. April - Danmarks besættelse del 2 (Uge 16)
Bent Melcior (Tidl. Overrabbiner)
Morten Thing (Historiker)
Finn Slumstrup (Forfatter og foredragsholder)
________________________________________________________________________________________________________________
9. April - Danmarks besættelse del 1 (Uge 15)
Hans Branner (Historiker)
Niels Wium Olesen (Historiker)
Claus
Bundgaard Christensen (Forfatter)
Michael
Holbæk Jensen (Forfatter)
_______________________________________________________________________________________________________________
Victor Borge (Uge 14)
Bent Melchior (Tidl. Overrabbiner)
Eddie Skoller (Entertainer)
Nini Theilade (Balletpædagog)
Tove Wallenstrøm (Skuespiller)
_______________________________________________________________________________________________________________
Poul Hartling (Uge 13)
Ole Hartling (Søn og tidl. formand for Etisk Råd)
Kurt Ettrup Larsen (Lektor)
Claus Hjort Frederiksen (Tidl. beskæftigelsesminister)
_______________________________________________________________________________________________________________
Storm P (Uge 12)
Erik Werner (Bladtegner)
Ib Spang Olsen (Tegner og forfatter)
Jarl Friis Mikkelsen (Cand.mag. og tv-vært)
Jens Bing (Storm P Museet)
Jesper
Klein (Skuespiller)
Jette Pio Trampe (Mag.scient.soc)
Michael Bøving (Pladesamler)
Per Arnoldi (Kunstner)
_______________________________________________________________________________________________________________
Protestsange (Uge 11)
Arne Wügler (Sanger )
Henrik Marstal (Musiker og sanger)
Frode Veddige (Sanger)
Karsten Sommer (Leder af pladeselskabet ULO)
Trille (Sanger og foredragsholder)
_______________________________________________________________________________________________________________
Folkeskolen 200 år (Uge 10)
Pernille Sonne (Historiker)
Anne Katrine Gjerløff (Historiker og projektleder)
Erik Nørr (Historiker, dr.phil. og arkivar)
Morten Fink Jensen (Historiker og forfatter)
Bertel Haarder (Tidl. undervisningsmisister)
_______________________________________________________________________________________________________________
Grammofonen 125 år (Uge 09)
Claus Byrith (Lydtekniker)
Georg Brock Nannested (Lydhistoriker)
Lars Bang Andersen (Musikekspert og samler)
_______________________________________________________________________________________________________________
Norges Løsrivelse 200 år (Uge 08)
Rasmus Glenthøj (Postdoc)
Peter Christensen Teilmann (Direktør Hof Teateret)
Dag N Kristofferson (Musikekspert og samler)
_______________________________________________________________________________________________________________
Peter Sabroe 100 (Uge 07)
Elisabeth G. Nielsen (Sanger)
Hjørdis Varmer (Forfatter)
Henning Grelle (Seniorforsker, Arbejdermuseet)
Helle
Rabøl Hansen (Modtager af Sabroeprisen)
Stefan Mossalski (Leder
af Pædagoguddannelsen, Peter Sabroe)
_______________________________________________________________________________________________________________
90 året for den første jazzindstilling i Danmark (Uge 06)
George Borck-Nannested (Ingeniør)
Tore Mortensen (Professor)
Leif Bjergborg (Musiker)
Lars
Bang Andersen (Radiovært)
_______________________________________________________________________________________________________________
Grethe Kolbe (Uge 05)
Bodil Heister (Kapelmester)
Lasse Mæhle (Musikleder)
Tonny
Landy (Sanger)
Annie Brønsholm
Andersen (Forsker v/Kaj Munk)
_______________________________________________________________________________________________________________
70 året for attentatet på præsten Kaj Munk (Uge 04)
Bent Blüdnikow (Journalist, forfatter)
Søren Daugaard (Forfatter)
Lisbeht
Lunde Lauridsen (Leder af Kaj Munks præstegård)
Søren Drosenrode (Forsker
v/Kaj Munk)
_______________________________________________________________________________________________________________
AK 47 (Uge 03)
Holger Terp (Bibliotekar ved Fredsakademiet)
Poul Gross (Tidl. kommandør, Forsvarsakademiet)
Poul
Christensen (Dansk Militaria Forening)
Jørgen Dragsdahl (Koldskrigsforsker)
________________________________________________________________________________________________________________
Erik Paaske (Uge 02)
Peter Esterhás (Instruktør)
Bodil Heister (Musiker)
Preben
Harris (Teaterdirektør)
Niels Gandrup (Journalist)
________________________________________________________________________________________________________________
Trekronerskolen (Uge 52)
Fitness (Elever fra Trekronerskolen)
Skate 1 (Elever fra Trekronerskolen)
Skate
2 (Elever fra Trekronerskolen)
Skate
Christiania (Elever fra Trekronerskolen)
________________________________________________________________________________________________________________
Årets Julesange 2013 del 2 (Uge 51)
Thomas Lennart (Sanger)
Two Danes (Sanger)
Peter
Vesth (Sanger)
Mickey O'Neal (Sanger)
________________________________________________________________________________________________________________
Årets Julesange 2013 del 1 (Uge 50)
Bolværk (Musikgruppe)
Damp (Musikgruppe)
Marie
Elisabeth (Sangerinde)
Mig og Bonden (Sanger)
________________________________________________________________________________________________________________
KB Hallen 75 år (Uge 48)
Franz Beckerly (Tidl. guitarist i Gasolin)
Jørgen Siegumfeldt (DR)
Ib
Glindemann (Orkesterleder)
Peter Olesen (Forfatter)
________________________________________________________________________________________________________________
Mordet på John F. Kenndy 50 år (Uge 47)
Frank Esmann (Journalist)
Poul Jørgensen (Journalist)
Thomas
Ladegaard (Forfatter)
Kjeld Hillingsø (Tidligere
general)
_______________________________________________________________________________________________________________
AK 47 (Uge 46)
Holger Terp (Bibliotekar ved Fredsakademiet)
Poul Gross (Tidl. kommandør, Forsvarakademiet)
Poul
Christensen (Dansk Militaria Forening)
Jørgen Dragsdahl (Koldskrigsforsker)
_______________________________________________________________________________________________________________
1000 året for Svend Tveskægs af England (Uge 45)
Preben Mørbak (Forfatter)
Niels Lund (Professor)
Jørgen
Steen Jensen (Forsker)
David Høyer (Museumsinpektør)
_______________________________________________________________________________________________________________
Søren Kierkegaard 200 år del 2 (Uge 44)
Birgitte Kvist Poulsen (Sognepræst og forfatter)
Camille Sløk (Cand.Phil.)
Pia Sølfoft (Center, Kierkegaard forskningscenter)
_______________________________________________________________________________________________________________
Søren Kierkegaard 200 år del 1 (Uge 43)
Peter Thielst (Filosof)
Peter Birch (Sognepræst)
Line Hjort (Cand.mag)
________________________________________________________________________________________________________________
Violinisten, Wandy Tworek 100 år (Uge 42)
Michael Neuman (Musiker)
Katrine Tworek (Hustru)
Simon
Rosenbaum (Entertainer)
Anker Buch (Musiker)
________________________________________________________________________________________________________________
Niels Bohrs Atomteori 100 år (Uge 41)
Peter Sigmund (Professor)
Helge Kragh (Lektor)
Michael Drewsen (Professor)
________________________________________________________________________________________________________________
Mordet på John F. Kenndy 50 år (Uge 40)
Frank Esmann (Journalist)
Poul Jørgensen (Journalist)
Thomas
Ladegaard (Forfatter)
Kjeld Hillingsø (Tidligere
general)
_______________________________________________________________________________________________________________
Peter Sabroe 100 (Uge 39)
Elisabeth G. Nielsen (Sanger)
Hjørdis Varmer (Forfatter)
Henning Grelle (Seniorforsker, Arbejdermuseet)
Helle
Rabøl Hansen (Modtager af Sabroeprisen)
Stefan Mossalski (Leder
af Pædagoguddannelsen, Peter Sabroe)
________________________________________________________________________________________________________________
Rigsfællesskabet (Uge 38)
Ulrik Gad (Forsker)
Jessie Kleemann (Grønlandsk kunstner, debattør)
Lars
Jensen (Forfatter og forsker)
Tina Adelehof (Historiker)
________________________________________________________________________________________________________________
Buster Larsen (Uge 37)
Morten Piil (Filmanmelder)
Per Pallesen (Skuespiller)
Poul
Hüttel (Skuespiller)
Simon Rosenbaum (Skuespiller)
________________________________________________________________________________________________________________
Axel Strøbye, 85 år (Uge 36)
Morten
Gunvald (Skuespiller)
Martin Miehe Renard (Skuespiller)
Per
Kuskner (Forfatter)
Jens Ravn (Filminstruktør)
________________________________________________________________________________________________________________
Redning af de danske jøder, 70 år del 2 (Uge 35)
Sara
Fredsfelt (Jødisk Museum)
Rasmus Kreth (Historiker)
Sofie
Lene Bak (Forsker, Københavns Universitet)
________________________________________________________________________________________________________________
Redning af de danske jøder, 70 år del 1 (Uge 34)
Bent Melchior (Tidl. Overrabbiner)
Henning
Sørensen (Leder af Dragør Lokalhistorisk arkiv)
Hans
Sode-Madsen (Historiker, Lokalhistorisk arkiv)
________________________________________________________________________________________________________________
Vivi Bak (Uge 33)
Bent Fabricius Bjerre (Komponist)
Klaus
Pagh (Skuespiller)
Bente Fridoff (Komponist)
________________________________________________________________________________________________________________
Billed-bladet (Uge 32)
John Lindskog (Journalist)
Lone Hertz (Skuespiller)
Michael Winckler (Sanger)
________________________________________________________________________________________________________________
Sommerens Musikfestivaler 2013 del 2 (Uge 26)
Silkeborg Country Festival (Jytte Jacobsen, presseansvarlig)
Scandinavia Reggae Festival (Huda Alkabani, projektleder)
Vig
Festival (Niels Bugge, presseansvarlig)
________________________________________________________________________________________________________________
Sommerens Musikfestivaler 2013 del 1 (Uge 25)
Torben Lehmann (Open Air)
Daniel Jensen (Wonder Festival)
Theis
Smedegaard (Danmarks Grimmeste Festival)
Anders Sørensen (Ringsted
Festival)
________________________________________________________________________________________________________________
Niels Bohrs Atomsteori 100 år (Uge 24)
Peter Sigmund (Professor)
Helge Kragh (Lektor)
Michael
Drewsen (Professor)
________________________________________________________________________________________________________________
KB Hallen 75 år (Uge 23)
Franz Beckerly (Tidl. guitarist i Gasolin)
Jørgen Siegumfeldt (DR)
Ib
Glindemann (Orkesterleder)
Peter Olesen (Forfatter)
________________________________________________________________________________________________________________
Peter Steen (Uge 22)
Preben Harris (Skuespiller)
Palle Kjæulf-Smidt (Instruktør)
Morten
Piil (Filmanmelder)
Niels Anders
Thorn (Skuespiller)
_______________________________________________________________________________________________________________
Søren Kierkegaard 200 år del 2 (Uge 21)
Birgitte Kvist Poulsen (Sognepræst og forfatter)
Camille Sløk (Cand.Phil.)
Pia Sølfoft (Center, Kierkegaard forskningscenter)
_______________________________________________________________________________________________________________
Søren Kierkegaard 200 år del 1 (Uge 20)
Peter Thielst (Filosof)
Peter Birch (Sognepræst)
Line
Hjort (Cand.mag)
________________________________________________________________________________________________________________
9. April - Danmarks besættelse del 2 (Uge 19)
Bent Melcior (Tidl. Overrabbiner)
Morten Thing (Historiker)
Finn
Slumstrup (Forfatter og foredragsholder)
________________________________________________________________________________________________________________
9. April - Danmarks besættelse del 1 (Uge 18)
Hans Branner (Historiker)
Niels Wium Olesen (Historiker)
Claus
Bundgaard Christensen (Forfatter)
Michael
Holbæk Jensen (Forfatter)
________________________________________________________________________________________________________________
Anker Jørgensen (Uge 17)
Claus Bryld (Historiker)
Knud Heinesen (Tidl. finansminister)
Thomas
Thuah (Forfatter)
Bjørn Elmquist (Advokat
og tidl. MF'er )
Mette Egel (Beboer )
________________________________________________________________________________________________________________
Cafe Teateret (Uge 16)
Lene Tiemroth (Skuespiller)
Jørgen Reenberg (Skuespiller)
Bodil
Heister (Skuespiller)
Rikke
Juellund (Scenograf og kostumedesigner)
Erling Larsen (medstifter
af cafeteateret)
_______________________________________________________________________________________________________________
Kanslergadeforliget (Uge 15)
Niels
Finn Christiansen (Dr. phil)
Kathrine
Noes Sørensen (Undervisnings- og udviklingsansvarlig, Kbh.)
Henning Grelle (Seniorforsker,
Arbejdermuseet)
_______________________________________________________________________________________________________________
Bamse og kylling (Uge 14)
Lars
Bom (Skuespiller)
Henrik Lykkegaard
(Skuespiller)
Stine Liv
Johansen (Adjunkt, Inst. for medievidenskab)
Jan Rørdam (Komponist)
_______________________________________________________________________________________________________________
Rummet (Uge 13)
Peter Norsk (Dr.med.)
Eigil Friis Christensen (Professor, DTU Space)
Kristian
Bengtson (Foredragsholder med speicale i bemandet rumfart)
Line Drube (Ph.d.,
Niels Bohr Instituttet)
_______________________________________________________________________________________________________________
Etisk Råd (Uge 12)
Flemming Scholaart (Landsforeningen en værdi død)
Dennis Nørmark (Antropolog)
Jacob
Birkler (Formand for Etisk Råd)
Thomas Søbirk (Lektor
i praktisk filosofi)
_______________________________________________________________________________________________________________
Søren Kierkegaard 200 år del 2 (Uge 11)
Birgitte Kvist Poulsen (Sognepræst og forfatter)
Camille Sløk (Cand.Phil.)
Pia Sølfoft (Center, Kierkegaard forskningscenter)
_______________________________________________________________________________________________________________
Søren Kierkegaard 200 år del 1 (Uge 10)
Peter Thielst (Filosof)
Peter Birch (Sognepræst)
Line Hjort (Cand.mag)
_______________________________________________________________________________________________________________
Big Brother (Uge 09)
Christian Have (Have Kommunikation)
Jill Liv Nielsen (Vinder af Big Brother 2001)
Anne Jerslev (Professor)
Niels Severin (Producer)
_______________________________________________________________________________________________________________
Bjørn Puggaard Müller (Uge 08)
Bente Puggaad Müller (Ægtefælle)
Judy Gringer (Skuespiller)
Klaus Pagh (Skuespiller)
John Martinus (Filminstruktør)
_______________________________________________________________________________________________________________
Bamse og kylling (Uge 07)
Lars
Bom (Skuespiller)
Henrik Lykkegaard
(Skuespiller)
Stine Liv
Johansen (Adjunkt, Inst. for medievidenskab)
Jan Rørdam (Komponist)
_______________________________________________________________________________________________________________
Birgitte Bardot (Uge 06)
Ole
Michelsen (Forfatter og filmanmelder)
Judy Gringer (Skuespiller)
Erik Brandt (Modeskaber)
Peter Schepelern (Lektor
i filmvidenskab)
_______________________________________________________________________________________________________________
Peter Sabroe 100 (Uge 05)
Elisabeth G. Nielsen (Sanger)
Hjørdis Varmer (Forfatter)
Henning Grelle (Seniorforsker, Arbejdermuseet)
Helle
Rabøl Hansen (Modtager af Sabroeprisen)
Stefan Mossalski (Leder
af Pædagoguddannelsen, Peter Sabroe)
_______________________________________________________________________________________________________________
Jimi Hendrix 70 år del 2 (Uge 04)
Kurt
Bogø (Journalist/forfatter)
Klaus
Lynggard (Musikanmelder)
Dale Smith (Musiker)
Jan Larsen (Fan og
tilskuer til JH-koncert)
_______________________________________________________________________________________________________________
Jimi Hendrix 70 år del 1 (Uge 03)
Franz Beckerlee (Tidl. guitarist i Gasolin)
Billy Cross (Guitarist)
Kirsten Nefer (Tidl. kæreste med Jimi Hendrix)
Tamra Rosanes (Sanger)
_______________________________________________________________________________________________________________
Nytårstraditioner (Uge 02)
Bent Melchior (Fhv. overrabbiner)
Per Butler (Rejseleder)
Imran
Shan (Talsmand for Det muslimske trossamfund)
Rolf Slot
Henriksen (Sognepræst)
_______________________________________________________________________________________________________________
Julens Melodier 2012 (Uge 50)
Michael Krats (Sanger)
Straw (Pop/Rock)
Stig
Rossen (Sanger)
DAMP (Pop/Rock)
_______________________________________________________________________________________________________________
AK 47 (Uge 49)
Holger Terp (Bibliotekar ved Fredsakademiet)
Poul Gross (Tidl. kommandør, Forsvarakademiet)
Poul
Christensen (Dansk Militaria Forening)
Jørgen Dragsdahl (Koldskrigsforsker)
_______________________________________________________________________________________________________________
Gustaf Munch-Petersen 100 år (Uge 48)
Ursula Munch-Petersen (Datter)
Martine Gertsen (Forsker og forfatter)
Torben
Brostrøm (Litteraturkritiker, Cand.mag.)
Erik Hagens (Forfatter
og forelægger)
_______________________________________________________________________________________________________________
Fremskridtspartiet 40 år (Uge 47)
Lars Bille (Valgforsker)
Kaare R Skou (Politisk kommentator)
Niels
Højland (Formand for fremskridtspartiet)
Ole Borre (Professor
emeritus)
_______________________________________________________________________________________________________________
Tværs 40 år (Uge 46)
Mogens Vemmer (B&U, DR)
Ida Kock (Psykolog)
Peter
Egevang (Leder af Tværs)
Lisbeth Jessen (Instruktør)
_______________________________________________________________________________________________________________
Sebastian del 2 (Uge 45)
Jacob Morild (Instruktør og skuespiller)
Niels Henriksen (Musiker)
Maria
Brown (Sanger og musiker)
Sara Grabov (Sanger og musiker)
_______________________________________________________________________________________________________________
Sebastian del 1 (Uge 44)
Torben Bille (Musikanmelder)
Peter Abrahamsen (Musiker)
Aura
(Sanger og musiker)
Alex Riel (Musiker)
_______________________________________________________________________________________________________________
Squ er ikke længere et bandeord (Uge 43)
Morten Warmind (Religionssociolog, ph.d.)
Lars Heltoft (Lektor, RUC)
Marianne
Rathje (Dansk Sprognævn)
Eva Skafte Jensen (Seniorforsker)
_______________________________________________________________________________________________________________
Strøget 50 år (Uge 42)
Jørgen Nørgaard (Tøjhandler)
Peter Schønning (Projektleder, Stadsarkivet)
Peter Olesen (Forfatter og journalist)
Jan Michael Hansen (Direktør, Cityforeningen)
_______________________________________________________________________________________________________________
Grammofonen 125 år (Uge 41)
Claus Byrith (Lydtekniker)
Georg Brock Nannested (Lydhistoriker)
Lars Bang Andersen (Musikekspert og samler)
Morten Hein (Konsulent)
_______________________________________________________________________________________________________________
Bjørn Puggaard Müller (Uge 40)
Bente Puggaad Müller (Ægtefælle)
Judy Gringer(Skuespiller)
Klaus Pagh (Skuespiller)
John Martinus (Filminstruktør)
_______________________________________________________________________________________________________________
Danske Filmpriser (Uge 39)
Finn Holten Hansen (Filmanmelder)
Ingolf Gabold (DR Dramachef)
Ib Bondebjerg (Professor og forfatter)
Pernille Fischer Christensen (Filminstruktør)
________________________________________________________________________________________________________________
Cafe Teateret (Uge 38)
Lene Tiemroth (Skuespiller)
Jørgen Reenberg (Skuespiller)
Bodil
Heister (Skuespiller)
Rikke
Juellund (Scenograf og kostumedesigner)
Erling Larsen (medstifter
af cafeteateret)
________________________________________________________________________________________________________________
Ebbe Rode (Uge 37)
Henning Moritzen (Skuespiller)
Jens Bing (Skuespiller)
Morten Piil (Filmanmelder)
________________________________________________________________________________________________________________
Henning Moritzens Erindringer (Uge 36)
Fritz Helmut (Skuespiller)
Poul Reumert (Skuespiller)
Ebbe
Rode (Skuespiller)
John
Price (Teaterdirektør og skuespiller)
________________________________________________________________________________________________________________
Buster Larsen (Uge 35)
Morten Piil (Filmanmelder)
Per Pallesen (Skuespiller)
Poul
Hüttel (Skuespiller)
Simon Rosenbaum (Skuespiller)
________________________________________________________________________________________________________________
Jesper Klein (Uge 34)
Nils Malmros (Filminstruktør)
Michael Bøgvig (Musiker)
Sebastian
Klein (Søn til Jesper Klein)
Jess Ingerslev (Skuespiller )
________________________________________________________________________________________________________________
Anker Jørgensen (Uge 33)
Claus Bryld (Historiker)
Knud Heinesen (Tidl. finansminister)
Thomas
Thuah (Forfatter)
Bjørn Elmquist (Advokat
og tidl. MF'er )
Mette Egel (Beboer )
________________________________________________________________________________________________________
Berlin-muren (Uge 32)
Danny Kirkeby (The Wall, Berlinkoncerten)
Jørgen Mathiasen (Beboer i Berlin)
Frode
Kristoffersen (Tidl. DR Korrespondent)
Niels Barfod (Journalist
og forfatter)
________________________________________________________________________________________________________
Fodbold EM 1992 (Uge 25)
Flemming Toft (Fodboldkommentator)
Richard Møller Nielsen (Tidl. Landsholdstræner)
Dennis
Petersen (Danske Roligans)
Tine Hundahl (Dansk
Fodboldfanklubber)
________________________________________________________________________________________________________
Beatles (Uge 25)
Bo Langhoff (RubberBand)
Jens Nagel (Forfatter)
Per
Wirum (Forfatter & musikekspert)
Peter Rugbjerg (Beatlesinfo.dk)
________________________________________________________________________________________________________
Sommerens Musikfestivaler (Uge 24)
Karsten Figiger (Formand Nord-Als Festival)
Søren Bang Knudsen (Kalundborg Rock'er)
Steen
Beck (Garagerock Festival)
Morten Weidemann (Pressechef
Vig Festival)
________________________________________________________________________________________________________
Revyens Kapelmestre (Uge 23)
Micky
Pless (Kapelmester)
Simon Rosenbaum (Skuespiller
og Kapelmester)
Lars Bang
Andersen
(Musikekspert)
________________________________________________________________________________________________________
Revyens Kapelmestre (Uge 22)
Thyge Tygensen (Kapelmester)
Jeanette Albeck (Kapelmester, Kerteminderevyen)
Morten
Wedendahl (Kapelmester)
Dennis Jung
Møller (Kapelmester og Musiker)
________________________________________________________________________________________________________
Selandia 100 år (Uge 21)
Anders Dylow (Filminstruktør)
Anders Friis (Forfatter)
Bjørn
Godske (Ingeniør)
Ole Sørensen (Museumsguide)
_______________________________________________________________________________________________________________
Opfindelser (Uge 19)
Annemette Lindemann (Opfinder.dk )
Kim B. Chrstiansen (Konsulent)
Niels
Peter Jensen (Opfinder)
Martin
Westergaard (Opfinder)
_______________________________________________________________________________________________________________
Pingprisen (Uge 18)
Marie Louise Wedel (Redaktionschef )
Erik Bakman (Kommunikationschef på The Animation)
Rikke Bakman (Vinder af Pingprisen)
_______________________________________________________________________________________________________________
Protestsange (Uge 17)
Arne Wügler (Sanger )
Henrik Marstal (Musiker og sanger)
Frode Venddinge (Sanger)
Karsten Sommer (Leder af pladeselskabet ULO)
Trille
(Sanger og foredragsholder)
________________________________________________________________________________________________________________
AE 75 år (Uge 16)
Jesper Jespersen (Professor, RUC)
Lars Andersen (Direktør i AE)
Steen
Jørgensen (Økonom i LO)
Michael Hertig (Direktør
i SENYT )
________________________________________________________________________________________________________________
Jesper Klein (Uge 15)
Nils Malmros (Filminstruktør)
Michael Bøgvig (Musiker)
Sebastian
Klein (Søn til Jesper Klein)
Jess Ingerslev (Skuespiller )
________________________________________________________________________________________________________________
Mennesker i Rummet gennem 50 år (Uge 14)
Eigil Friis-Christensen (Direktør, DTU-space)
Line Drube (PhD stud. - Niels Bohr Inst.)
Christian
Von Bengtson (Stifter af Copenhagen Suborbitals)
Peter Norsk (Professor
Dr.med., Chefforsker NASA)
________________________________________________________________________________________________________________
John Lennon (Uge 13)
Per Wium (Forfatter)
Steen Thoustrup (Web-master og Forfatter)
Ole Riis Christensen (Turistchef)
Jan Kjær Nielsen (Fotograf)
________________________________________________________________________________________________________________
Nye Forskningsresultater (Uge 12)
Jan Madsen (Professor, DTU Informatik)
Matthew
Johnson (Professor, Kemisk Institut, KU)
Ole K. Andersen (Professor,
Ålborg Universitet)
Morten Andersen (Professor, AU)
________________________________________________________________________________________________________________
Dronningerunder (Uge 11)
Christian Hvidt (Historiker)
Zenia Stampe (Folketingsmedlem)
Tim Knudsen (Professor
i Statskundskab)
Mogens Lykketoft (Folketingets
formand og MF (S) )
________________________________________________________________________________________________________________
Side 9 Pigen (Uge 10)
Sten Hegeler (Psykolog)
Jens
Lunde (Portrætfotograf)
Jens Haaning (Cand.mag.)
Pia Meisner (Tidligere side 9 pige)
________________________________________________________________________________________________________________